6. КОЙ СИ ТИ, ДУХ НА АХААВ?
Исус погледна към този дух и с властен глас запита:
“Кой си ти, дух на Ахаав?”
Тогава духът в сферата започна изповедта си, като казваше:
“Всемогъщи Исусе! Аз съм един от слугите на Луцифер, който винаги е бил със съвещателен глас на всичките тъмни духовни съвети, които той направи през цялата си кариера. Като лично обучен от него, аз имах длъжността да разширявам влиянието на тъмнината с всички начини и средства, така че за слугите-човеци на моят началник да не съществува опасност от изобличение и обръщане към Светлината на Йеова. Аз съм духът, който вкарва в човеците страхът да казват Истината и да уповават на Истината. Моето призвание и действие винаги е било специфично, защото Луцифер ме е използвал тогава, когато трябва да се спре Небесната Светлина. В това отношение аз имах огромен успех още при Изхода на Израил от Египет. Когато слугата Ти Моисей беше се качил на планината, за да получи скрижалите с Божиите заповеди, тогава моят началник започна духовно да засенява Израил. А наши човеци като Корей, Датан и Авирон подбудиха евреите да си излеят идол. Тук моята намеса беше своевременна, защото успях да победя сърцето на Аарон и той в онзи миг се страхуваше да каже Истината за беззаконието, в което тръгваха израилтяните. Тогава този страх отвори в него врата и аз успях да го подбудя да излее златното теле. Това беше първата ми мащабна операция, която накара моя началник да ме издигне по ранг и да ме използва винаги, когато се наложи.
Когато дойдоха времената на Езавел, Луцифер ме извика и ми каза:
“Ние трябва да отворим врата за нашето влияние в Израил. Виж Ахаав! Той сега е цар на Израил. Аз виждам, че в него няма любов към Закона на Йеова и затова празнотата на сърцето му трябва да запълним последователно – първо с теб, а после с жената Езавел. Ти трябва да го накараш да забрави Божиите заповеди и да ги презре, за да извърши очакваното от мен, а именно – да си вземе жена не между израилтянките, но Езавел от племето Сидон.
Така дойде времето, когато Ахаав събра около себе си старейшините и първенците на Израил и обяви решението си да се ожени за Езавел. Тогава трябваше здраво да се потрудя, за да няма никаква опозиция на царското решение…”
Докато слушах изповедта на този дух, аз разбрах, че той действително е измежду най-важните слуги на Луцифер. Дори се опитвах да изследвам неговата роля на много други места в Библията. Видял моето духовно съсредоточаване, ангелът на Исус ми каза:
“Няма по-страшна юзда от юздата на Ахаав. Когато той впримчи човешкото сърце, тогава човекът се превръща в животно, което не знае накъде отива. Спомни си за Лот, племенника на Авраам. Той имаше точно такава юзда върху сърцето си, защото не пожела да следва пътя на Авраам. Така юздата на духа на Ахаав просто го доведе до Содом. Лот знаеше, че Авраам е избраникът на Йеова. Лот знаеше, че Бог благоволи в избраника Си. Но Лот не последва Авраам, а се отдели от пътя му и съдбата му. Той направи компромис с Бога. Ето затова имай разбирането, че духът на Ахаав е дух на компромиси с Истината на Бога. Този дух е един от най-успешните в царството на тъмнината. Можеш ли да забравиш думите на Исус към младежа с многото имот:
“Ако искаш да бъдеш съвършен, иди, продай имота си и дай на сиромасите; и ще имаш съкровище на небесата. Дойди и Ме следвай!” (Матея 6:20-22)
Този младеж имаше съдба от Исус. Велика съдба от Исус. Съдба, която щеше да го направи мощен последовател на Небето и свидетел на Божията Слава. Този младеж чу Истината, защото Истината му говореше и го викаше при Себе Си. Но тогава именно духът на Ахаав натежа върху сърцето на младежа и той отказа на Христовия призив и презря съдбата си от Бога. Имай разбирането, че духът на Езавел се появява само там, където са направени компромиси с Истината на Бога. Затова духът на Ахаав всякога отваря път на духа на Езавел. Духът на Ахаав е един от най-силните демони в царството на Злото и той винаги е имал възходяща кариера пред Луцифер. Спомни си най-сетне и Ирод в “Деяния на Апостолите”, който държа реч пред народа, а людете извикаха:
“Глас Божий, а не човешки!”
Но Ирод не отдаде Славата на Бога, направи компромис и ангел Господен го уби. Зад всички тези стоя духът на Ахаав. Той е и духът, впримчил Тиатирската църква, на която Исус каза:
“Но имам против тебе това, че търпиш жената Езавел, която нарича себе си пророчица и която учи и прилъгва Моите слуги да блудстват и да ядат идоложертвено…” (Откровение 2:20)
Когато Исус има нещо против някого, то е, защото този някой има нещо против Исус! Запомни тази голяма Истина. Защото духовният печат на Тиатирската църква днес тегне върху много църкви, които са направили компромис с Истината на Бога. А сега продължи да слушаш изповедта на духа на Ахаав…”
Този дух вече говореше за отделни свои атаки против цар Ахаав:
“Когато видях, че Ахаав ме слуша безпрекословно, започнах да вкарвам в сърцето му все по-голямо беззаконие. Всички ние, които сме подчинени на Луцифер, имаме разтворен пред себе си Закона, който Йеова прогласи чрез Моисей. Наша длъжност пред Луцифер е да си набелязваме някое Господно повеление и след това да внушаваме на хората да вършат точно обратното на това, което казва Законът. Така властта на беззаконието става много голяма. Колкото е по-голяма властта на беззаконието, толкова по-свободни за изява се чувстваме между хората. Така дойде момент, когато аз поисках да вкарам в сърцето на цар Ахаав греха на пожеланието. Понеже Законът казваше:
“Не пожелавай жената на ближния си; ни да пожелаваш къщата на ближния си, ни нивата му, ни слугата му, ни слугинята му, ни вола му, ни осела му, нито какво да е нещо, което е на ближния ти…” (Второзаконие 5:21)
Аз хванах сърцето му и вкарах в него изкушението да пожелае лозето на Навутей. И Ахаав се подаде. В началото той поиска да купи лозето на Навутей, но когато езраелецът му отказа, тогава царят отвори в сърцето си врата за влиянието на жена си Езавел и така пред очите на целия Израил се извърши едно от беззаконията, които най-много радваха сърцето на началника ми Луцифер. Всичко, което съм бил мотивиран да върша, съм го вършил с единственото желание да дам врата за влиянието на Езавел и да удовлетворя сърцето на моя началник. Подобни неща винаги са били като мехлем за Луцифер, а той постоянно търсеше начин да лекува раните си след падението от Небето…”
Това, което този дух каза за “мехлема” на Луцифер ме учуди и дори се запитах как е възможно да действа подобен мехлем. А ангелът на Исус ми каза:
“След падението си от Небето Луцифер беше така ударен, щото никога повече да не се възстанови. Бог извади Огъня Си изсред него, лиши го от Святост и разум. И от онзи момент дяволът винаги е търсил начин да компенсира липсата на Святостта и разума с хитрост, лукавство, коварство и беззаконие. И понеже сърце, което е лишено от Божия печат, винаги има вакуум, то той измъчва лишения и той търси начин да го запълни. Духът на Ахаав е силен с това, че неговото беззаконие “утешава” Луцифер и го кара да си вярва, че може да изглежда като бог. Ти знаеш, че с възкресението Си от мъртвите Господ Исус нанесе смъртоносна рана на Луцифер. Но отвори “Откровението на Йоан” и ще видиш записаното там за духа на Антихриста:
“И видях друг звяр, който възлизаше от земята; и имаше два рога прилични на агнешки; а говореше като змей. Той упражняваше всичката власт на първия звяр в неговото присъствие, и принуди земята и живеещите на нея да се поклонят на първия звяр, чиято смъртоносна рана бе оздравяла…” (Откровение 13:11-12)
Виждаш ли как с новозаветната активност на Ахаав, спомагаща изявата на духа на Антихрист, стана така, че смъртоносната рана на Луцифер беше напълно оздравяла? Оздравяла именно по причина, че беззаконието на религиозния дух проникна в Църквата и Сатана се удоволстваше да наблюдава своите плодове в Храма на Бога.
Кой мислиш, че накара цели поколения християни да отстъпят от Истината? Кой мислиш че накара вярващи да разменят Славата на Бога срещу подобие на образ на смъртен човек? Не бяха ли всички тези неща компромиси с Истината на Бога? И не е ли духът на Ахаав лекар за нараненото сърце на Луцифер? Не е ли негов утешител, който му казва:
“Успокой се, защото ние отново ще направим много подвизи за царството на тъмнината!”
Ти трябва да продължиш да слушаш изповедта на духа на Ахаав, защото той ще се разголи и така ще ти стане ясно как се отварят вратите за духа на Езавел…”
Отново слушах изповедта на духа на Ахаав. Той казваше:
“В онова древно време, когато жената Езавел стана съпруга на цар Ахаав, дойде мигът, когато духът на Езавел ми каза, че започва мащабна операция по избиване на Божиите слуги, пророците. Моя длъжност пред Луцифер беше да потискам сърцата на Израилевите старейшини, така че, ако и да гледат беззаконието на жената Езавел, да го премълчат и да го одобрят. Работата ми не беше никак лесна, защото задачата не беше просто да се избият пророците на Йеова. Големият план на Луцифер се състоеше в духовното асимилиране на Израил, в цялостното му обръщане към Ваала и Астарта. Жената Езавел беше усърдна и последователна и практически тя управляваше Израил. Ахаав не можеше дори да гъкне против нейните намерения и действия. Той беше станал фигурант. Така в Израил влязоха четиристотин служители на Ваал, които Луцифер разпредели и постави на възлови позиции. Въпреки това един слуга на Йеова постоянно дразнеше, както мен и духа на Езавел, така и самият ни началник. И това беше Илия. Гневът на Йеова подейства чрез устата му и в онова време бяха пресушени всички водни извори на Израил, така че дойде време на изпитание за всички сили на тъмнината. Ние трябваше да заблуждаваме постоянно, че Ваал ще се смили над израилтяните и ще даде отново дъжд от небето. Но при цялото ни усърдие да избиваме Божиите пророци, пак ние не успяхме напълно да покварим сърцата на всички, защото в някои, като например в управителя Авдий, остана страх от Йеова и той криеше Божиите пророци от меча на Езавел в една пещера. Аз и духът на Езавел успявахме само там, където вратите в сърцата на човеците бяха отворени към плътта, но при останалите удряхме на камък. Това дразнеше Луцифер и той нееднократно ни викаше, за да ни смъмря и изисква още по-последователна и усърдна работа. Той посочваше списъкът си и след това казваше:
“Аз искам целият Израил в поклонение пред мен! Целият! Целият! Целият! А остават седем хиляди плюс този Илия, които Йеова винаги скрива от яростта ми и стрелите ми. Чародейните ми стрели отскачат от сърцата им и не мога да ги покваря. Това е тежко да се понесе! Тежко, тежко!”
Можеше ли началникът ни да знае, че тежкото тепърва предстоеше при потока Кисон? И до ден днешен случилото се при този поток си остава една от най-големите трагедии на тъмното царство. Защото там Илия изкла всичките ни усърдни служители. Толкова по моята роля, Господарю. Ако имаш нещо да ме питаш, готов съм да Ти отговоря…”
Духът на Ахаав млъкна и аз усетих как споменаването на потока Кисон го накара да потрепери от мъка. Тогава ангелът на Исус ми каза:
“Няма по-голяма мъка за Луцифер от мъката, когато не може да се изявява като бог. Сърцата на всички демони в тъмното царство, както и сърцето на техния началник потръпват болезнено, когато някой нарече лъжата им лъжа и беззаконието им – беззаконие. Луцифер имаше невероятно хитра стратегия против Израил чрез жената Езавел. Духът на Ахаав, който докарва страхът да кажеш Истината, винаги отваряше врата за чародействата на Езавел. Но когато против Луцифер се изправи Пророк Илия, зареден със съвършеното упование в Йеова и ревност по Името Му, тогава цялата стратегия на тъмнината се изпари и изчезна. Но ти виж сега как ще продължи процесът…”