
Светът от алчност се поглъща.
От такси, дългове, цени.
Банкерът съвест не възвръща,
та себе си да обвини…
Завет си има той с Мамона,
достоен за същински бог.
Банкнотата – досущ икона
със подписа на кръволок.
А в касата – олтар железен –
се трупат пачките безчет,
и той с езика си изплезен
печалби вижда като мед.
Бедняка с лихви да остриже
жестоко, без да се свени,
а после най-щастлив да ближе
приятните си благини.
Светът от алчност се поглъща.
Безумна. Гнусна като смрад.
Но всичко някога се връща,
когато няма път назад.
Мамон оттатък не помага.
Той има сила тук и днес.
Бесило богаташа стяга
на Данте в гибелния лес.
Там огнен жупел го залива,
и жажда страшна го мори.
А вечност, безутешно дива,
не се откупва със пари.
Защото в гибелна заблуда
за тъмна алчност е живял,
и със присъдата над Юда
приема вечния си дял…
Стефан Главчев
(Възходът на падението)
„А които ламтят за обогатяване, падат в изкушение, в примка и в много глупави и вредни страсти, които потопяват човеците в разорение и погибел. Защото сребролюбието е корен на всякакви злини, към което като се стремяха някои, те се отстраниха от вярата, и пронизаха себе си с много скърби…“
(1 Тимотей 6:9-10)
Благословен и честит бъди Стефане.Имам някои размисли и страсти, относно сетнината ти във вечността.Ако Христа ти дава да общуваш с Моисей и Илия,като един от тях и наравно с тях.Няма ли и във вечността да бъдеш свързан със тях.По стоене пред Всевишния Отца.Като ранг и награда.И така,ако Илия символизира Божията воля,а Моисей Божията сила.Каква ще бъде твоят символ и олицетворение пред Отца.Името Стефан ,означава венец,венеца е свързан с ореола,а ореола е символ на святост.Стефане ,Христа ти загатна че те очаква твърде голяма награда.Илия-символ на Божията воля, Моисей -символ на Божията сила,Стефан-символ на Божията святост.Чак сега го проумях Стефане.Чак сега го схванах.Ех,Стефане, ха сега ми кажи приятелю добри,добри ли ,мисли имам за теб?Правилно ли мисля, въобще?Добре ли,разсъждавам за теб?.Всъщност това не са ли мисли от вечността,а не толкова за вечността.Някак си съм хванал ехо от вечността,за тебе.
Благодаря ти за топлите думи, приятелю! Моля те да гледаш на мен само като на грешник, на когото Всемогъщият Бог е показал превъзходна Благост и Милост! Великите и прославени пророци на Бога и Отца могат само да ни смиряват и да ни служат като непостижими върхове! А и да не забравяме думите на Апостол Павел, че Бог избира най-долните и най-презряните човеци, за да се не похвали нито една твар пред Него! Аз съм Негов длъжник и понеже Той много ми е простил, аз много Го обичам! Това е!